Odvlhčovanie je proces, ktorý spočíva v znížení obsahu kondenzovaných pár vo vzduchu. Vzduch môže byť odvlhčený niekoľkými spôsobmi:
Kúrenie a ventilácia
Táto metóda spočíva vo zvyšovaní teploty vzduchu v miestnosti za použitia intenzívnej ventilácie. Účinnosť závisí na vonkajších podmienkach, ktoré môžu dokonca túto metódu znemožniť. Čím nižšia je vonkajšia teplota a čím vyššia je teplota odvlhčovanie miestnosti, tým je metóda účinnejšia. Preto možno najlepších výsledkov dosiahnuť v zime, horších na jar a na jeseň a najhorších v lete.
V prípade vysúšanie vlhkých múrov by teplota v miestnosti nemala prekročiť 35 ° C. Vyššie teploty môžu spôsobiť nadmerný nárast tlaku pary obsiahnutej v stenách, čo môže viest k popraskaniu a poškodeniu stien. Nedostatočná ventilácia (vetranie / výmena vzduchu) pri odvlhčovaní vlhkých múrov spôsobí to, že je para absorbovaná suchými múrmi a stropom. Mali by sme tiež spomenúť, že kúrenie plynovými ohrievačmi spôsobuje opačný efekt. Spaľovaním propán butánu vzniká oxid uhličitý a para, čo spôsobuje zvýšenie nielen teploty, ale aj vlhkosti vzduchu.
Praktizovanie tejto metódy je často spojené s vysokými nákladmi. Dôvodom je nízka efektivita (odvlhčovanie po dlhú dobu) a fakt, že najlepšie výsledky sú dosiahnuté pri najväčších tepelných rozdieloch (je potrebné zabezpečiť dobrý vykurovací výkon).
Odvlhčovanie ventiláciou a kúrením:
1 - vzduch ide von; 2 - vzduch nasatý zvonku; 3 - ventilátor; 4 - ohrev; 5 - ohriaty vzduch
Odvlhčovanie kondenzáciou vodných pár
Táto metóda spočíva v odstránení vlhkosti vďaka schladenia vzduchu pod rosný bod, čo spôsobí kondenzácii pár. Pre túto metódu používame kondenzačné odvlhčovače. Ich hlavné časti sú: ventilátor, kompresor, výmenník tepla (kondenzátor a výparník) a rozpínacie vankúšik. Ventilátor tlačí vlhký vzduch cez výmenníky tepla. Teplota vo výparníku je nižšia ako teplota rosného bodu, čo spôsobí kondenzáciou vodných pár obsiahnutých vo vzduchu a na stenách. Kondenzát zbieraný v nádržke alebo odvedený odpadovým systémom preč. Po priechodu vzduchu výparníkom dôjde ochladený a suchý vzduch do kondenzátora, kde dôjde k ohrevu. Vďaka tomu dôjde k ďalšiemu zníženiu relatívnej vlhkosti. Suchý vzduch z kondenzátora je poslaný späť do miestnosti, odkiaľ prišiel.
Teplota vzduchu, ktorá vychádza z odvlhčovača je o 3-8 ° C vyššia, ako teplota nasávaného vzduchu. Vyššie spomínaný nárast teploty môže spôsobiť rýchlejší odparení vody, napr. Z vlhkých stien, čo uľahčuje odvlhčovanie a nevystavuje nás to nebezpečenstvo poškodenia ako v prípade odvlhčovania kúrením a ventiláciou. Množstvo vody obsiahnuté vo vzduchu sa znižuje s predĺžením prevádzkovej doby stroja v uzavretej miestnosti.
Účinnosť kondenzácie odvlhčovače závisí na prevádzkových podmienkach (teplota a vlhkosť) a od typu stroja (veľkosť, výrobca). Maximálnych hodnôt je možné dosiahnuť pri vyšších teplotách a vyššej relatívnej vlhkosti. Zníženie obsahu vody vo vzduchu preto znižuje Aj výkon stroja. Tento typ odvlhčovačov nie je možné použiť pri teplotách pod 0-5 ° C (v závislosti od modelu).
Odvlhčovanie pomocou kondenzácie vodných pár je určite efektívnejšie a ekonomickejšie metódou ako vysúšanie metódou kúrenia a ventilácie, primárne vďaka eliminácii výmeny vzduchu v miestnosti.
Odvlhčovanie kondenzáciou vodných pár:
1 - vlhký vzduch; 2 - filter; 3 - výparník; 4 - tácka pre odkvapkaní kondenzátu; 5 - kondenzačná nádržka;
6 - odvlhčený a studený vzduch; 7 - kondenzátor; 8 - ventilátor; 9 - odvlhčený a ohriaty vzduch
Odvlhčovanie adsorpciou
Táto metóda spočíva v odstránení vlhkosti vzduchu vďaka absorpcii hygroskopickým materiály. Hlavným zariadením, ktoré používame sú adsorpčné odvlhčovače, ktorých hlavnými komponentmi sú rotor s riadiacou jednotkou, ventilátor, ohrievač vzduchu, filter, kryt, doplnky pre montáž.
Rotor je najčastejšie vyrobený z vhodne profilovaných hliníkových plechov (ktoré vytvárajú axiálne kapiláry) a povrch rotora je pokrytý hygroskopickým látkami. Takáto konštrukcia zväčšuje povrch vhodný pre adsorpciu. Rotor je poháňaný elektromotorom transmisiou (súčasťou je najčastejšie remeňový prevod). Zariadenie je rozdelené na odvlhčovacie a regeneračné časť, čo má za výsledok získanie odvlhčeného vzduchu hneď za rotorom. Pri otáčaní dochádza k tomu, že sa vlhký hygroskopický materiál dostáva do regeneračného sektore, kde prechádza horúci vzduch rotorom za účelom odstránenia vlhkosti, ktorá sa dostáva von.
Pridanou hodnotou rotora je vysoká odolnosť, možnosť umytie, samočistenie a prevencia proti baktériám. Veľkou výhodou tohto typu odvlhčovačov je odvlhčovanie bez chladenia a v teplotách pod nulu. Vzhľadom k mnohým výhodám tejto metódy je hojne používaná vo farmaceutickom, potravinárskom priemysle alebo ako súčasť AC systémov.