Články

Technologická univerzita sa nemusí báť zimy

Už za pár mesiacov bude technologická univerzita v Poznani predvádzať svoje nové centrum mechatroniky, biomechaniky a nanotechnológií, ktoré je v súčasnosti rekonštruuje v ulici Berdychowo a John Paul II v Poznani. Spoločnosť Budimex SA, ktorá získala tender pre výstavbu plánuje ukončiť stavebné práce do septembra 2011.

 

 

Napriek náročným podmienkam, ktoré boli spôsobené veľmi nízkymi teplotami pod nulou na konci roku 2011 stavba nebola pozastavená. Táto technologická budova o rozlohe 3, 784.4 metrov štvorcových bude mať päť a sčasti dve podlažia s celkovou plochou 15,610 metrov štvorcových. V budove budú prednáškové sály, laboratóriá, učebne a tiež terasy so zeleňou, ktoré umožní študentom a učiteľom odpočívať a relaxovať.

Práve teraz sa stavba blíži do fázy dokončenie kostry. Tuhá zima totiž nie je prekážkou pre skupinu stavbárov, ktorí plánujú dokončiť práce v termíne. Súčasné technologické vymoženosti, rovnako tak ako stroje a náradie používané na stavbách umožňujú pokračovať v práci aj počas zlého počasia.

"V zime, pri poklese vonkajšej teploty sú ohrievače nepostrádateľná", hovorí stavebný inžinier Jakub Wawrzyniak. "Sú jednou z vecí, ktorá nám umožňuje aj naďalej pracovať."

Priestor medzi stropmi, kde sa čoskoro objavia múry a okná bol pokrytý fóliou, takže ten teplý vzduch neuniká tak rýchlo. V prípade tak veľkého zariadenia je veľmi ťažké udržať stálu teplotu nad nulou v celom priestore, hlavne keď vonku mrzne. Ale ako sa ukazuje, zvýšenie teploty na mieste iba o pár stupňov zabezpečí, že je možné v prácach pokračovať.

Počas stavby CMBiN používa firma Budimex 44kW naftové ohrievače s priamym spaľovaním (Master B150) a výkonnejšie naftové ohrievače s nepriamym spaľovaním. Druhý typ má výkon asi 80kW a výstup vzduchu 3,300 m³ / h, výstupná teplota dosahuje teplotu 105 ° C. Za zmienku stojí tiež dodať, že použitie týchto zariadení je veľmi vhodné či už vďaka svojej mobilite alebo okamžité možnosti použitia. Ohrievače ohrievajú stĺpy, stropy a steny, čo umožňuje postupnú aplikáciu betónu v budove univerzity. Kúrenie tiež zaistí odolnosť betónu. V opačnom prípade by firma musela práce zastaviť.

"Na stavbe používame tiež elektrické ohrievače Master B9", pokračuje Mr Wawrzyniak. "V súčasnej dobe ich tu máme sedem. Okrem iného sú výborné pre vyhrievanie stĺpov. Tie stĺpy sú pre udržanie tepla obalené vo fólii. V tomto prípade sú elektrické ohrievače bezpečnejšie, pretože tie výkonné naftové by mohli zapáliť plachty na malých stĺpoch. Elektrické ohrievače používame tiež na vykúrenie menších plôch, ako sú napr. Kancelárie. "

Mobilné ohrievače môžu byť zaiste použité pri dokončovacích prácach, pre vykúrenie podláh a miestností. Vhodnou voľbou sú ako naftové, tak elektrické ohrievače.

Ako vidíme, zamestnanci firmy Budimex sa nemusia obávať zlého počasia a Poznaňská univerzita technológie bude mať čoskoro vysoko technologické zariadenie, ktoré jej bude iste mnoho univerzít závidieť.

Menu