Články

Sused mi vytopil byt - čo mám robiť? Ako vysušiť vlhké múry?

Ak ste už niekedy boli vytopený susedom alebo vám praskla stúpačka, tak určite veľmi dobre poznáte následky takejto nehody. Za prvé - poškodenie bytu, napr. mokré steny a všadeprítomný nepríjemný zápach vlhkosti. Po druhé, dlhá cesta pri vybavovaní škôd s poisťovňou. Po tretie, vyhliadka nákladov spojených s opravami a renováciou bytu.

 

 

Niečo také sa stalo Jaroslave. Na nefunkčný vodný ventil sa prišlo až po tom, čo sa na stenách objavili vlhké fľaky. Ukázalo sa, že voda tadiaľ možno pretekala veľmi dlho. Jaroslava začala mať obavy, keď sa na stene objavil vlhký fľak na konci novembra 2010. Najprv si myslela, že to bolo spôsobené nedostatočným kúrením, ale fľak rástol každý deň viac a viac. Keď sa nakoniec prišlo na chybný ventil u suseda, bývajúceho nad Jaroslavou, tak mala škvrna 1.5 m na výšku a cca 0.5 m na šírku. K tomu všetkému pribudol intenzívny zápach vlhkosti a plesne a začala sa odlupovať omietka.

 

Jaroslava nemohla začať s renováciou pred dokončením likvidácie škôd. Avšak dostala radu, aby začala v medziobdobí používať odvlhčovač a vysúšať steny.

 

Do miestnosti s rozlohou 10 m² bol umiestnený kondenzačný odvlhčovač DH 721 (pozrite sa na priloženú fotografiu). Je to typický model určený pre vysúšanie menších priestorov. Tento odvlhčovač pri práci niekoľko hodín denne zhromaždil 25 l vody za týždeň stena začala vysychať a čo je podstatnejšie, nepríjemný zápach vlhkosti zmizol. Aby Jaroslava predišla následnému prenikaniu vlhkosti zvyšnej vody z poschodia, použila odvlhčovač každé 2-3 hodiny po dobu jedného celého dňa. Prekvapujúce je, že aj po viac ako mesiaci používania odvlhčovač nazhromaždil ďalších 5 l vody. To je len ukážkou toho, koľko vody muselo Jaroslavin byt zaplaviť.

 

Hoci majiteľ bytu stále otáľa s hlavnou renováciou izby, je rada, že predišla rastu plesní a že stena nebola zničená úplne. Odvlhčovač sa ukázal ako ideálne riešenie tejto situácie. Mali by sme zdôrazniť, že by bolo určite zložité vysušiť stenu iba vykurovaním. Pri veľmi nízkych zimných teplotách, kedy teplota mnohokrát dosahuje až -15 ° C je jednoducho nemožné vysušiť steny prirodzenou cestou. Na druhú stranu, keby Jaroslava čakala na oteplenie, tak by sa na stenách rozvinul výskyt nebezpečných plesní o poznanie viac. Odvlhčovač zvládol odstrániť všetku vlhkosť zo stien v relatívne krátkom časovom období a zároveň predísť následkom úniku vody z chybného ventilu. Stena je dnes suchá (február 2011) a renovačné práce môžu začať.

 

 

Odvlhčovače fungujú okrem iného dobre vo vlhkých alebo zatopených pivniciach, garážach a rovnako tak v domoch postihnutých povodňami. Naša široká ponuka odvlhčovačov Master ponúka riešenie pre každého podľa jeho aktuálnych potrebných veľkostí a typu zariadenia podľa rozsahu škody. Výber správneho modelu zaručuje správny vysúšací výkon, rovnako tak ako efektivitu procesu.

Menu